Aktuální

IDS JMK Info: V regionu návrat k nástupu prvními dveřmi

Od pondělí 20.4. se vrací k normálu odbavování v regionálních autobusech - opět je zaveden nástup prvními dveřmi a možnost koupit jízdenky ...

pátek 20. března 2020

Změna jízdních řádů IDS JMK


Od pondělí 23.3.2020 
bude  regionální doprava v kraji provozována
podle jízdních řádů pro prázdniny.
Doporučujeme využít vyhledávač spojení na našem webu www.idsjmk.cz , případně  se podívejte na jízdní řády na webu.
Celostátní vyhledávač nemusí změny dostatečně rychle reflektovat.

(PDF)

Informační leták JMK


Leták s nejdůležitějšími informacemi a telefonními čísly pro vás občany Jihomoravského kraje.

(PDF)

Doporučení pro nakládání s použitými osobními ochrannými pomůckami

Doporučení pro nakládání s použitými osobními ochrannými pomůckami
Státní zdravotní ústav vydal doporučení pro nakládání s použitými ochrannými pomůckami v době koronavirové pandemie.

Jak nakládat s rouškami v domácnostech bez potvrzených nakažených nemocí COVID-19

 1. Použité roušky vložte do plastového pytle s tloušťkou minimálně 0,2 mm, zavažte a povrch pytle dezinfikujte. Pokud použijete tenčí materiál, je potřeba dát dva pytle a dezinfikovat vnější.
 2. Přesvědčte se, že pytle jsou skutečně dobře zavázané.
 3. Takto zabezpečený odpad vhoďte pouze a jen do černé popelnice (na směsný komunální odpad).
 4. V žádném případě neodkládejte tyto zavázané pytle mimo kontejnery, abyste neohrozili zdraví pracovníků svozových společností.
 5. Po manipulaci s odpady je vždy nutné umývat si ruce mýdlem a vodou.

Nakládání s odpady a rouškami v domácnostech s potvrzenou nemocí COVID-19


V případě, že onemocnění osob bylo potvrzeno, nemocná osoba nakládá se svým odpadem stejně, jako je uvedeno v předchozím odstavci.

Místně příslušný úřad by měl ve spolupráci s odpadovou společností stanovit způsob popř. místo, kam takový odpad ukládat, jak ho svážet a bezpečně odstraňovat s ohledem na minimalizaci rizika pro pracovníky, kteří nakládají s odpady, ale i s ohledem na ostatní občany. Ukládání odpadu do sběrné nádoby, svoz odpadu a jeho konečné odstranění by mělo vycházet z místních možností bezpečného odstraňování odpadu.

Děkujeme za vaši ohleduplnost.

Dodržujte nařízení ....

Vážení, apeluji na vás všechny, abyste striktně dodržovali vládní nařízení o povinném nošení roušek. Nechráníte jen sebe, ale hlavně ostatní.
Vážení chalupáři, žádám vás, abyste zvážili nutnost pobytu v KV a návštěv vašich chat a chalup. Pokud vaše cesta do KV je nezbytná, zkraťte ji jen na nutnou dobu. Vyvarujte se všichni vzájemným setkáním a návštěvám. Dodržujete stanovena nařízení, jinak přijdou další, ještě striktnější. *RJ 

čtvrtek 19. března 2020

Úprava provozních dob - Česká pošta

Vedoucí oblastních pošt budou celý den usilovně upravovat otevírací doby tak, aby:
 • Na všech poštách byla otevírací doba mezi 10:00 – 12:00 pro obyvatele 65+ (na úplně malých poštách, kde je otevírací doba krátká, např. 2 hodiny bude pošta otevřena např. 9:00 – 11:00, aby byla pošta dostupná pro všechny občany)
 • Všechny pošty budou uzavřeny nejpozději 16:00 hod. Pošty, které končí již dnes dříve, nebudou prodlužovány a spíše jejich otevírací doba bude jen dopoledne, tj. nejčastěji 8 – 12 hod.
 • Velké pošty budou mít otevřeny buď s malou přestávkou nebo po celou dobu nejméně 8 – 16 hod.

středa 18. března 2020

Přijatá usnesení, nařízení a opatření

18.03.2020
- Vydána usnesení vlády:
   >>  č. 247 "O povinnosti nosit roušky a pendlerech."
   >>  č. 248 "O vízech a pracovně-právních vztazích s cizinci."
   >>  č. 249 " Vyhrazení doby nákupu pro seniory 10:00 hod. a 12:00 hod."

16.03.2020
 - Usnesení vlády ČR 84. - 90 = Omezení volného pohybu osob (PDF)
   >> platí od pondělí 16. března 0:00 do úterý 24. března 06:00
   >> nevztahuje na cesty do zaměstnání k výkonu podnikání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení
   >> zákaz není uvalen na cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí. Netýká se ani pobytu v přírodě nebo parcích
   >>  Zakázána není účast na pohřbu
   >> Omezení se nevztahuje na veřejnou hromadnou dopravu, služby pro obyvatele včetně zásobování, rozvážkovou službu nebo veterinární péči
   >> Sankce vláda neoznámila, podle ministra vnitra Jana Hamáčka jde o osobní odpovědnost každého za zdraví a životy svých blízkých, premiér Andrej Babiš připomněl, že šíření koronaviru je trestný čin a za porušení individuální karantény hrozí pokuta tři miliony

 - Opatření obecné povahy - ochrana vnitřních hranic ČR (PDF)

 -  Usnesení vlády - "osoby starší 70 let" (PDF)

 - Cestování během nouzového stavu v ČR - Covid-19 (PDF)
  >> V noci z neděle 15. března na pondělí 16. března začal platit zákaz vycestování z ČR do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Ve stejný čas začne platit zákaz vstupu všech cizinců na území ČR. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) stanoví výjimky, týkat se budou například přeshraničního styku, tedy lidí, kteří dojíždějí za prací do 50 kilometrů od českých hranic. Zvažuje se ale prodloužení limitu do sta kilometrů
  >> Kabinet také rozhodl o povinné karanténě pro občany vracející se z takzvaných rizikových zemí. V současnosti je jich 15: Čína, Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Británie, Norsko, Dánsko a Francie. Čechům do těchto zemí kabinet zakázal cestovat. Lidem, kteří nebudou pravidla karantény dodržovat, hrozí pokuty až tři miliony korun.
  >> nařízení vlády o povolání vojáků v činné službě a příslušníků Celní správy České republiky k plnění úkolů Policie České republiky (PDF)


14.03.2020
- 82. Usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření (PDF)

13.03.2020
- Usnesení vlády ČR 75. - 81. (PDF)
- Mimořádné opatření MV (PDF)

12.03.2020
- Informace k vyhlášení nouzového stavu, "Školy - MŠMT" (PDF)

Vláda schválila zákaz vycházení bez roušky

Vláda schválila zákaz vycházení bez roušky, měl by začít platit od středeční půlnoci.

K tomuto vláda vydala nařízení č. 247 * * * * *
"V pondělí jsem poptal 200 ks. roušek (3ks/os) pro obec Kunčina Ves ve spol. ZEAS Lysice. Nyní jsou ve výrobě. V okamžiku, kdy bude k dispozici alespoň 60 ks, tak je budeme ihned distribuovat."
RJ
* * * * *

Situace v Česku (středa 18. března) 
 • V Česku trvá nouzový stav a celorepubliková karanténa. Školy, restaurace a obchody jsou zavřené s výjimkou těch s nejpotřebnějším zbožím (potraviny, drogerie, lékárny – a nově i galanterie kvůli nákupu materiálů na šití roušek).
 • Lidé mohou vycházet jen na cestu do práce, k lékaři a nezbytně nutné pochůzky. Procházky jsou možné, ale jenom tak, aby nedocházelo ke shlukování, při kterém by se mohl virus šířit.
 • Celorepubliková povinnost chodit na veřejnosti jen se zakrytým nosem a ústy (respirátorem, rouškou či šátkem) začne platit o půlnoci ze středy na čtvrtek. O své vůli ji už během úterý a středy zaváděly a zavádějí jednotlivá města či kraje.

Jak se starat o doma vyrobenou roušku

Kvůli nedostatku ochranných prostředků začalo celé Česko podomácku šít bavlněné roušky. Aby je šlo ale používat opakovaně, lidé by měli vědět, jak se o ně starat.

Více informací ZDE

Žádost pana France z Černovic


Pan Michal Franc z Černovic zajišťuje zdarma výrobu ochranných roušek. Prosím občany, kteří mají doma nepotřebné bavlněné látky – povlečení, prostěradla, potahy a chtěli by je darovat, aby ho kontaktovali na telefonním čísle 608 260 805.

Tímto mu i vám děkujeme ...

Informace z Boskovicka


Upozornění pro občany- zejména seniory

Na základě krizových opatření přijatých Vládou České republiky žádáme občany v seniorském věku nad 65 let, aby po dobu vyhlášené karantény:

 • omezili kontakty s jinými lidmi na minimum,
 • nevycházeli ze svých obydlí s výjimkou návštěvy zdravotnického zařízení za účelem zajištění neodkladné zdravotní péče
 • o zajištění nezbytných věcí, jako jsou nákupy či vyzvednutí léků požádali své příbuzné. Pokud někdo z těchto občanů nemá osobu, která by mu mohla při zvládání základních životních potřeb, včetně nákupu potravin a léků pomoci, 
je možné obrátit se na starostu na tel. čísle 773 925 784.


Dále doporučujeme, aby všichni občané při kontaktu s ostatními lidmi nosili ústní roušky nebo alespoň šátky nebo šály.

úterý 17. března 2020

IDS JmK - Opatření
Jihomoravský kraj v souvislosti se snahou maximalizovat ochranu řidičů i cestujících proti možné nákaze koronavirem rozhodl o preventivních opatřeních v regionálních i městských autobusech IDS JMK. 


Pozor, od středy 18. 3. se rozšiřuje povinnost cestovat s ochranou úst a nosu do všech vozidel IDS JMK - městské dopravy v Brně, vlaků, městských i regionálních autobusů! Pokud je vozidlo vybaveno u druhých a dalších dveří označovačem jízdenek, cestující je povinen si jízdenku označit. 


Dočasná bezplatná přeprava je zavedena ve městě Adamově, Blansku a Znojmě. Pozastaven je provoz Seniorbusů v Brně a některých dalších městech. 


16.03.2020
Rozhodnutí  hejtmana Jihomoravského kraje o nařízení regulace způsobu řízení a organizace dopravy,

Toto rozhodnutí nabývá účinnosti dne 17. března 2020 v 00:00 hodin a je platné do ukončení krizového stavu nebo do odvolání.

(PDF)

Aktuální informace: https://www.idsjmk.cz/

The beginning ....

Vážení spoluobčané a chalupáři,

v současné době čelíme obrovské výzvě, a to boji proti zákeřnému infekčnímu onemocnění COVID-19, které se rozrostlo v celosvětovou pandemii.
Zastupitelstvo obce tuto hrozbu rozhodně nepodceňuje a stejný přístup žádáme i od vás všech. Nejohroženější skupinou onemocnění koronavirem jsou zejména senioři, kteří tvoří velmi významnou část našeho obyvatelstva, ale hlavně jsou to drazí členové našich rodin. Našim společným úkolem je chránit je před nákazou a pečovat o ně.

Jako starosta vám chci poskytovat aktuální informace, které jsou relevantní pro naši obec a mají vliv na vás občany i chalupáře.
Informací v médiích je však přehršel a další jsou distribuovány různými úřady přímo nám samosprávám. V záplavě zpráv a opatření je však časem těžké se orientovat. Proto zakládám tento blog, kde na jednom místě budete moci nalézt aktuální informace a instrukce, ovlivňující život a dění v naší obci za současné situace.

Doufám, že tento informační kanál bude pro vás užitečným. Pokud bude mít kdokoliv jakýkoliv návrh na doplnění či užitečnou informaci pro všechny, dejte mi vědět a já tuto doplním.

Dále vás všechny žádám o sdílení informací s těmi, o kterých víte, že nemají přístup k tomuto informačnímu kanálu.

Děkuji vám všem za zodpovědnost a disciplínu, kterými přistupujete k aktuální krizi. Děkuji však také za zachování klidu a chladné hlavy.

RJ

Aktuální stav: úřady, nemocnice, služby...


Lysice:

Úřad městyse Lysice

 • Omezený provoz!, pouze pondělí a středa 8:00 - 10:00
 • detailní informace ZDE nebo www.lysice.cz 

Ordinace doktorky Habartové a ordinace doktorky Hlaváčkové

 • Omezený provoz!
 • Ortopedie MUDr. Kovanda neordinuje.
 • od 16. 3. 2020 z důvodu nedostatku ochranných pomůcek fungují pouze v nouzovém bezkontaktním režimu
 • Z mailu: "Žádáme pacienty, aby veškeré požadavky - potíže, požadavky na recepty i neschopenky, řešili po telefonu a nechodili do ordinace, čekárny jsou uzamčené z důvodu ochrany pacientů i personálu. Dále upozorňujeme, že E-recepty fungují na všech typech mobilních telefonů, i tlačítkových."
 • Kontakt:
  • MUDr. Sylva Habartová
  • Tel: 516 472 106
  • Email: habartova@praktik-lysice.cz

ZŠ Lysice


Samoobsluha COOP 

 • Běžný provoz 👍
 • NOSTE ROUŠKY.Nemocnice Boskovice:

 • Omezený provoz! (Nouzové opatření, info ZDE)
 • Zákaz návštěv! (Nouzové opatření, info ZDE)
 • Ambulantní provoz = jen akutní péče. (Info ZDE)
 • Plánované kontroly = kontaktujte svého lékaře. (Info ZDE)
 • Otevírací doba lékárny - změna (Mimořádné opatření, info ZDE)
 • podrobné informace: https://www.nembce.cz/ 

Vodárenská akciová společnost, a.s.

 • uzavřeny všechny provozy a oddělení společnosti (info ZDE)
Rozhodnutí hejtmana Jihomoravského kraje - nošení roušek

V souvislosti s nouzovým stavem vyhlášeným Vládou ČR dne 12. 3. 2020 nařizuje hejtman JMK zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob bez ochranných prostředků dýchacích cest (roušky, respirátoru,
šátku, šály a obdobné tkaniny) do prostředků veřejné dopravy, provozoven, jejichž provoz je povolen
příslušnými vládními usneseními i za nouzového stavu (zejména prodejny potravin, pohonných hmot
a paliv, hygienických prostředků, lékárny, výdejny zdravotnických prostředků, prodejny tiskovin
a tabákových výrobků apod.), sociálních a zdravotnických zařízení, školských zařízení a pošt na území Jihomoravského kraje počínaje dnem 18. 3. 2020 od 18:00 hodin do odvolání, nejdéle však po dobu trvání nouzového stavu.

(PDF)

Bohoslužby

BOHOSLUŽBY SE RUŠÍ


Římskokatolická farnost Bořitov, Dlouhá Lhota oznamuje, že z důvodu vyhlášení nouzového stavu vládou,
od 12. března 2020 14.00 hodin, se až do odvolání

ruší všechny bohoslužby v Bořitově a Dlouhé Lhotě.


Od čtvrtka 12. března 2020 od 14.00 hodin se až do odvolání ruší všechny (tedy nejen nedělní) bohoslužby s účastí lidu, společné pobožnosti, duchovní obnovy, modlitební setkání a jiná veřejná shromáždění v kostelích, kaplích a jiných prostorách Římskokatolické církve na území brněnské diecéze. Kněží budou slavit mše svaté bez účasti lidu na úmysly, na které by byly slouženy veřejně.